Na rieke Bodrog obnovili výletné plavby do Maďarska

06.05.2009 00:00

Článok zo SME z dňa streda 6. 5. 2009

TREBIŠOV. Prispieť k rozvoju turistického ruchu a propagácii pozoruhodností Tokajskej oblasti na slovensko-maďarskom pomedzí je ambíciou cezhraničnej plavby po rieke Bodrog, ktorú na letnú turistickú sezónu 2009 obnovila začiatkom mája trebišovská plavebná spoločnosť.

Loď ARTUR s kapacitou 48 pasažierov vyrobili v Maďarsku pred vyše 70 rokmi a používali ju aj maďarskí pohlavári ako Miklós Horthy či János Kádár. Po generálnej rekonštrukcii v roku 1992 ju vlani dopravili na Slovensko.

Pravidelné výletné plavby sa budú konať každú sobotu až do jesenného záveru sezóny, informovala Denisa Zajtková z trebišovskej spoločnosti Lumix Trade. Tá na vlastné náklady dala vybudovať východiskový prístav pri moste medzi obcami Streda nad Bodrogom a Viničky.

"Chceme prispieť k tomu, aby Medzibodrožie nebolo zabudnutým kútom Slovenska a aj vďaka plavbe po Bodrogu dopomôcť k tomu, aby túto jedinečnú oblasť spoznalo a obľúbilo si čo najviac návštevníkov. Privítame na palube každého, kto má rád vodu a rieku a zaujíma sa o krásy medzibodrožského regiónu a Tokajskej oblasti. Plavba loďou je zaujímavá aj pre rodiny s deťmi, študentov, dôchodcov, ktorí radi trávia voľný čas aktívne a chcú spoznávať menej známe zákutia Slovenska a Maďarskej republiky," uviedla pre TASR Zajtková.

Spresnila, že počas plavby, ktorej cieľový prístav je v maďarskom Sárospataku, premietajú pre pasažierov lode film o rieke a oboznámia ich s jej zaujímavosťami, ako aj raritami celého regiónu. Môžu pritom vidieť napríklad najnižšie položené miesto na Slovensku koncom dediny Klin nad Bodrogom.

V meste Sárospatak sa už núka viac možností na trávenie času, okrem iného návšteva stredovekého hradu so stálymi expozíciami Rákócziho múzea, Červenej veže a renesančnej zbrojnice, ochutnávka tokajských vín v tokajských pivniciach, prehliadka historického mesta, univerzity, kde kedysi vyučoval aj Ján Amos Komenský, možnosť kúpania sa v termálnom kúpalisku a gastronomické vyžitie vďaka početným reštauráciám so svojráznou maďarskou kuchyňou.

Plavba po Bodrogu trvá približne jeden a pol hodiny. V budúcnosti plánuje plavebná spoločnosť úsek predĺžiť až do maďarského mesta Tokaj, kde sa Bodrog vlieva do Tisy. Táto trasa si však vyžaduje dva dni, keďže do Tokaja to trvá štyri a pol hodiny, ale naspäť proti prúdu o hodinu dlhšie, dodala Zajtková.

Plavebná spoločnosť prevádzkuje plavbu od roku 1996 najprv ako to nákladnú a od roku 2008 ako osobnú, pričom nákladná doprava ustúpila do úzadia.

Čítajte viac: https://cestovanie.sme.sk/c/4830789/na-rieke-bodrog-obnovili-vyletne-plavby-do-madarska.html#ixzz0glNTQMNe