NITRA


Zobraziť Nitra na väčšej mape

Nitra je slovenská rieka, prameniaca na juhovýchodných svahoch Lúčanskej Malej Fatry. Jej dĺžka je 197 km. Ľavostranný prítok Váhu, kam sa vlieva pri obci Komoča.

V hornej a strednej časti povodia priberá okrem mnohých malých, málo vyvinutých prítokov Handlovku z ľavej a Nitricu z pravej strany, nižšie z tej istej strany Bebravu a Radošinku. Na dolnom toku priberá svoj najdlhší (99,3 km) a plochou povodia najväčší (1 243,6 km2) prítok Žitavu so zbernou oblasťou na svahoch Tribeča a Pohronského Inovca. Riečna sústava Nitry je charakterizovaná dlhou hlavnou tepnou s viacerými krátkymi a niekoľkými dlhšími prítokmi. Z Nových Zámkov bol vybudovaný v 60. rokoch 20. storočia umelý kanál, ktorý spojil rieku Nitra s Váhom v obci Komoča, vzdialenej od Nových Zámkov pár kilometrov. Staré koryto rieky Nitra však naďalej existuje. Preteká cez Martovce a spája sa so Žitavou a v Komárne sa vlieva do Váhu. Tento tok Nitry je pokojný, plný vodného života, pripravený na skvelú vodnú turistiku. V Komoči je aj pekna piesocna plaz vhodna na rekreaciu spolu s chatovymi oblastami.

 

VODNÉ DIELA V OKOLÍ MESTA NITRA

V okolí mesta Nitra sa nachádza systém troch vodných diel a to vodné dielo Jelšovce, Nitra a Dolné Krškany. Ako prvé vzniklo vodné dielo v Dolných Krškanoch, no pri jeho stavbe sa akosi zabudlo na plavebnú komoru. O niekoľko desaťročí pribudli vodné diela v Nitre a v Jelšovciach s plavebnými komorami a hydrocentrálami za účelom splavovania rieky motorovými plavidlami. Na prestavbu vodného diela v Dolných Krškanoch sa už ale nenašli peniaze, alebo sa na projekt zabudlo, a tak sa rieka Nitra nikdy nesplavovala.
Hlavné využitie týchto vodných diel je výroba elektrickej energie, čistenie rieky od odpadov pevného skupenstva, protizáplavová ochrana a vzdúvanie vody nad jednotlivými vodnými dielami pre poľnohospodárske, priemyselné a rybárské účely.

 

Vodné dielo Jelšovce

Vodohospodárské dielo sa nachádza v km 72,105 rieky Nitry v katastrálnom území Jelšovce.
Hlavným účelom vodohospodárského diela je energetické využitie, vzdúvanie hladiny vody pre užívateľov na vodným diplom, chov rýb a športovú rekreáciu.

Profil hate

Plocha povodia 2 380,48 km2
Priemerný úhr zrážok 804 mm
Špecifický odtok 6,81 1/s.km2
Priemerný ročný prietok 16,43 m3.s-1

Využitie vodného diela

  • Hladina sa vzdúva pre užívateľov nad vodným dielom.

  • Voda sa akumuluje a vzdúva pre výrobu elektrickej energie, na udržanie optimálnej hladiny v mŕtvych ramenách.

  • Rybovodom je umožnený priechod rýb.

  • Plavebná komora sa v dôsledku krátkeho splavného úseku nevyužíva.

Základné parametre vodného diela

  • Hať má jedno haťové pole šírky 30 m hradené pohyblivým valcom s priemerom 3,004 mm.

  • Pohon hate a jej vzdúvanie zabezpečuje elektromotor (doba vzdúvania - 35. min.), či ručný pohon (doba vzdúvania 31,5. hod.).

  • Aby sa umožnila bezpečná manipulácia aj v zimnom období, tak sú bočné tesniace plochy a dotlačovaná tesniaca klapka valca vyhrievané pomocou elektrických výhrevných telies.

Plavebná komora

Rozmery:

  • dĺžka 45 m

  • šírka 6,5 m

  • hĺbka 9 m.

Plavebná komora sa v dôsledku krátkeho splavného úseku nevyužíva. Jej terajšie využitie spočíva v prepúšťaní veľkých vôd.

Komôrkový rybovod

Komôrkový rybovod je umiestnený v medzipilieri medzi haťou a hydrocentrálou.

Systém komôrkový
Počet komôrok 23 kusov
Šírka komôrky 1 m
Dĺžka komôrky 2 m

Vodné dielo Nitra

Vodné dielo Nitra sa nachádza v km 59,845 rieky Nitry a do prevádzky bolo uvedené v roku 1950 ako súčasť troch vodných diel a to vodné dielo Nitra, vodné dielo Jelšovce a vodné dielo Dolné Krškany.
Jeho hlavný účel je regulovanie prietoku a odtoku vôd pri povodňovej ochrane, zásobovanie obcí, priemyslu, dopravy, poľnohospodárstva a rybárov úžitkovou, závlahovou a protipožiarnou vodou ako aj energetické využitie.

Profil hate

Plocha povodia 2 815,66 km2
Priemerný úhr zrážok 725 mm
Špecifický odtok 6,22 1/km2
Priemerný ročný prietok 17,5 m3.s-1

Využitie vodného diela

  • Odber vody pre priemysel a poľnohospodárstvo.

  • Vzdúvanie hladiny pre zvýšenie hladiny podzemnej vody v záchytnej oblasti pre vodovod Nitry v priestore Padovských lúk na ľavom brehu.

  • Vzdúvanie a akumulovanie vody slúži na výrobu elektrickém energie.

  • Rybovodom je umožnený priechod rýb.

  • Plavebná komora sa v dôsledku krátkého splavného úseku nevyužíva.

Geologické pomery

  • Vrstva I. typu od povrchu až do hĺbky 4 m je tvorená hlinitými a ílovitými ťažšími zeminami.

  • Vrstva II. typu od 4 m do 10 m je tvorená pieskami so štrkom a valúnmi.

  • Vrstva III. Typu od 10 m do 14 m je tvorená ťažkými ílovými a ílnatými zeminami.

  • Vrstva IV. Typu od 14 m je tvorená jemnými pleskami.

  • Sled jednotlivých vrstiev, ako a ich mocnosť je v celej ploche pravidelná.

Základné parametre vodného diela

  • Betónová hať je hradená pohyblivým oceľovým valcom o priemere 2,579 mm.

  • Pohon hate a jej vzdúvanie zabezpečuje elektromotor o výkone 15 kW (doba vzdúvania - 45. min.), či ručný pohon (doba vzdúvania 24. hod.).

V roku 1992 bol na hradiacom telese zistený nevyhovujúci stav s niekoľkými závadami. Následne v roku 1993 prebehla kompletná rekonštrukcia a výmena celého hradiaceho telesa.

 

Plavebná komora

Rozmery:

  • dĺžka 45 m

  • šírka 6,5 m

  • hĺbka 9 m

Plavebná komora sa v dôsledku krátkého splavného úseku nevyužíva, no vodná správa má k dispozícií jeden motorový čln.

 

Komôrkový rybovod

Komôrkový rybovod je umiestnený v medzipilieri medzi haťou a hydrocentrálou. Slúži rybám, pre ktoré by bolo inak vodné dielo značnou prekážkou.

Systém komôrkový
Počet komôrok 15 kusov
Šírka komôrky 1 m
Dĺžka komôrky 2 m

Hydrocentrála

Hydrocentrála v Nitre bola vystavaná ako súčasť vodného diela a okrem výroby elektrickém energie slúži aj ako čistička odpadov pevného skupenstva.
V rozpätí rokov 1998 až 2003 prešla hydrocentrála kompletnou modernizáciou, ktorá mala aj ekologický charakter. Vylúčila sa totiž možnosť úniku ropných produktov do rieky. Pred modernizáciou boli obe turbínové ložiská mazané mazacím tukom, ktorý je ropným produktom a únik tejto látky do vody pri výrobe energie nebol výnimkou. Dnes sú obe turbínové ložiská mazané vodou, a tak žiadne znečistenie neprichádza do úvahy.

Počet turbín 2
Typ turbín kaplanové
Výkon 2x300 kW

Modernizáciou prešla aj čistička pevného odpadu. Tá zachytáva všetok pevný odpad, ktorý svojou silou priťahujú turbíny hydrocentrály. V minulosti museli pracovníci hydrocentrály tento pevný odpad rôzneho typu vyťahovať ručne, pričom riskovali nákazu z biologického odpadu. Dnes je čistička plne automatizovaná. V pravidelných časových intervalech sa spustí mechanické zariadenie, ktoré zabezpečí vytiahnutie odpadov a jeho vysypanie do prepravného kontajnera.

 

Vodné dielo Dolné Krškany

Vodohospodárské dielo sa nachádza v km 53,188 rieky Nitry v katastrálním území Dolné krškany a bolo vybudované jako prvé z trojice vodných diel.
Hlavným účelom vodohospodárskeho diela je vzdúvanie vody pre Starú Nitru a pre užívateľov nad vodným dielom. Dielo neobsahuje plavebnú komoru a v minulosti sa tak stalo hlavnou príčinou nesplavovania rieky, aj keď pôvodný zámer bol opačný..

Profil hate

Plocha povodia 2 876,80 km2
Priemerný úhr zrážok 784 mm
Špecifický odtok 6,12 1/s.km2
Priemerný ročný prietok 17,71 m3.s-1

Využitie vodného diela

  • Vzdúvanie hladiny pre poľnohospodárske a priemyselné účely.

  • Voda sa akumuluje pre vyrovnanie prietoku při špičkovaní hydrocentrály Nitra.

  • Retenčný priestor je malý, teda malý je aj retenčný účinok zdrže.

  • Vzdutie hladiny slúži na rekreačné člnkovanie, plavba motorovými plavidlami je zakázaná.

Základné parametre vodného diela

  • Hať má jedno haťové pole šírky 30 m hradené pohyblivým valcom s priemerom 3,004 mm.

  • Pohon hate a jej vzdúvanie zabezpečuje elektromotor (doba vzdúvania - 24. min.), či ručný pohon (doba vzdúvania 24. hod.).

 

Lode:

Loď ZOBOR - v r. 2007 bola táto loď v v Čunove. Predtým kotvila v PK Nitra. Dnes je sňť, ale na suchu.

 

Stránky o rieke:

https://riekanitra.szm.sk/index.htm

 

V súčasnosti bez pravidelnej plavby.